Ubezpieczenia

Co zrobisz, gdy mieszkanie zostanie zniszczone przez najemcę?

Sugerujemy, by podpisując umowę z lokatorem, poprosić go o zakup odpowiedniej polisy lub rozszerzyć ją o zapis dotyczący OC najemcy. Zabezpieczenie w postaci OC najemcy to ważne uzupełnienie w ochronie mienia! Kaucja – nawet wysoka – nie zawsze wystarczy na pokrycie szkód, zwłaszcza gdy zniszczeniu ulegnie parkiet lub ściany. Naprawa w takim przypadku może być bardzo kosztowna i zdecydowanie przekroczyć wartość wpłaconej kaucji.

Wynajmujesz mieszkanie? Wymagaj OC najemcy.

Już od 39 zł za rok ochrony. Wniosek Online w 5 minut.

OC najemcy pozwala pokryć szkody, które najemca (lub jego zwierzę, dziecko bądź osoba przez nie zatrudniona, np. do sprzątania) wyrządzi np. na meblach, sprzęcie RTV, AGD, ale też na elementach stałych, jak szafy wnękowe, zabudowa kuchenna, ściany, podłoga, czy armatura itp. Ubezpieczyciel pokryje też koszty związane z odnową np. zalanego sufitu sąsiadów.

W praktyce ubezpieczenie zapewnia więc ochronę trzem stronom: najemcom, wynajmującemu (właścicielowi) oraz sąsiadom.

Polisa jest przypisana do najemcy, a nie do właściciela. Działa po zmianie mieszkania na inne i także wtedy, gdy szkód dokona dziecko, zwierzę lub osoba zatrudniona przez najemcę, np. niania czy pomoc domowa. Dotyczy również innych szkód dokonanych nieumyślnie poza domem, na terenie całej Polski, takich jak np. zarysowany samochód na parkingu.

OC najemcy to nieduży wydatek – w ofercie PZU oferowanej przez iExpert.pl składki zaczynają się od 39 zł za rok ochrony. Wniosek o ubezpieczenie można złożyć szybko i wygodnie przez Internet. 

Najemca może więc wykupić OC w kilka minut, polisę otrzyma na swój email.


Jak zgłosić szkodę z OC najemcy?

Szkodę może zgłosić zarówno ubezpieczony jak i poszkodowany. Należy przygotować dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, numer polisy). Szkodę należy zgłosić w ciągu 7 dni od powzięcia informacji o zdarzeniu! Zgłoszenia można dokonać:

  • w placówkach PZU
  • na stronie internetowej: zgloszenie.pzu.pl
  • pod numerem telefonu: 801 102 102 lub 22 566 55 55